Rejestracja spółki w domu?

Spółki

10.10.2016

3 minuty czytania

Biuro urzÄ…dzone w domu.

Czy warto rejestrować spółkę w domu?

Zakładając spółkę musimy podjąć decyzję, gdzie będzie miała ona siedzibę i adres swojej działalności. Jako najprostsze i najtańsze rozstrzygnięcie jawi nam się użycie naszego domowego adresu. Jednakże niekoniecznie tak bywa…

Spółka kapitałowa to nie jest to samo co jednoosobowa działalność gospodarcza, jest osobą prawną, a zatem odrębnym podmiotem od wspólników. W sytuacji, gdy spółka bezpłatnie korzysta z lokalu wspólnika urząd skarbowy może stwierdzić, że osiąga z tego tytułu przychód, który podlega opodatkowaniu. Wysokość przychodu może zostać ustalona jako kwota czynszu, który można byłoby osiągnąć wynajmując lokal na wolnym rynku. Prowadzi to do sytuacji, w której np. spółka nie osiąga realnych zysków, a ma co miesiąc do opodatkowania kwotę 1500 zł z tytułu przychodu z bezpłatnego używania lokalu.

Jak można byłoby zrobić, żeby spółka nie osiągała takiego przychodu? Można udostępnić taki lokal spółce odpłatnie. Wtedy to właściciel lokalu osiąga przychód podlegający opodatkowaniu. Jednakże, w takiej sytuacji powstanie niebezpieczeństwo, że urząd skarbowy uzna, iż właściciel lokalu prowadzi działalność gospodarczą w postaci wynajmu lokalu (nawet 1 lokalu). Działalnością gospodarczą jest zarobkowa działalność wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa oraz poszukiwanie, rozpoznawanie i wydobywanie kopalin ze złóż, a także działalność zawodowa, wykonywana w sposób zorganizowany i ciągły. Taka definicja może być przyjęta nawet w stosunku do jednego lokalu, gdy będzie on latami wynajmowany odpłatnie spółce, gdyż działalność gospodarcza nie musi być prowadzona w dużym rozmiarze. Niewątpliwym jest, że z działalnością gospodarczą wiąże się konieczność jej rejestracji i opłata składek ZUS.

Co zrobić zatem,gdy nie chcemy narażać się na takie niedogodności, a jednocześnie nie ponosić dużych kosztów komercyjnego najmu lokalu?

W takiej sytuacji można skorzystać z usług wirtualnego biura, które wystawia spółce co miesiąc fakturę, a zatem nie udostępnia lokalu bezpłatnie.

Jakie biura wybierać?

  • Stabilny tytuÅ‚ prawny do lokalu przysÅ‚ugujÄ…cy wynajmujÄ…cemu (wirtualne biuro) – gwarancja, że miesiÄ…c po rejestracji spółki nie nastÄ…pi konieczność skÅ‚adania wniosków do KRS o zmianÄ™ adresu i ponoszenia kosztów z tym zwiÄ…zanych, z tego powodu, że wirtualne biuro nie dysponuje już lokalem,
  • Atrakcyjna lokalizacja – podnosi prestiż firmy, równoczeÅ›nie wiąże siÄ™ z dobrym dojazdem do biura,
  • Posiadanie salki do spotkaÅ„ z klientami – Å‚atwiej jest wykazać, że w takim biurze można prowadzić dziaÅ‚alność spółki, gdyż zawsze możemy w nim przeprowadzać rozmowy z klientami i pracować,
  • Sekretariat – pozwala na organizacjÄ™ kontaktów z klientami (uÅ‚atwia to też udowodnienie, że spółka może prowadzić dziaÅ‚alność w biurze wirtualnym) i pozwala na sprawny odbiór korespondencji,
  • Lokalizacji w obszarze przyjaznego urzÄ™du skarbowego,
  • Zadbany wystrój – ma znaczenie przy spotkaniach w biurze z klientami.

Niewątpliwą zaletą wirtualnego biura może być także to, iż nie trzeba chodzić na pocztę po odbiór awiza, gdy nie ma nas w domu, a można otrzymać mailem skan odebranej korespondencji. Jest to niewątpliwy plus w okresie urlopu, gdyż nie okaże się, że do naszego mieszkania przyszedł np. list z sądu, który nieodebrany wywołuje poważne konsekwencje. Pracownicy wirtualnego biura mogą odebrać również telefon od potencjalnego klienta zainteresowanego usługą spółki, zwłaszcza gdy nie możemy zajmować się obsługą biurową z powodu naszych zajęć.

Zapraszamy do współpracy!

Rozwiązania uwzględniające specyfikę prowadzonej działalności w zgodności z prawem.

Powiązane artykuły

Praktyczne informacje o prowadzeniu spółek oraz zmianach w przepisach prawa dotyczących rachunkowości, podatków i przedsiębiorstw.

Bądź na bieżąco, czytaj naszego bloga.

Praktyczne informacje o prowadzeniu spółek oraz zmianach w przepisach prawa dotyczących rachunkowości, podatków i przedsiębiorstw.

Interesuj± Ciê nasze wpisy?

WSZYSTKIE WPISY

Księgowość Warszawa KDS Sp. z o.o.

NIP: 527 273 76 97
REGON: 36163581300000
KRS: 0000560030
Kapitał zakładowy: 10 000 zł

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy KRS

Oxford Tower, ul. Chałubińskiego 8
00-613 Warszawa
piętro 46
Tel.: 22 102 29 61

biuro@ksiegowosc-dla-spolek.pl

© Copyright: ksiegowosc-dla-spolek.pl

Projekt i wdrożenie Webalize