Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością

Przygotowanie się do rejestracji spółki z ograniczoną odpowiedzialnością wymaga podjęcia pewnych działań i zdobycia trochę wiedzy na ten temat.

alt_header

Rejestracja spółki z o.o. w KRS - kto może lub powinien skorzystać z usługi

Spółkę może założyć każdy, bez względu na posiadane obywatelstwo, czy adres zamieszkania, zarówno osoby fizyczne, spółki osobowe, czy też kapitałowe, jak również tzw. ułomne osoby prawne.

Jedyne ograniczenie dotyczy sytuacji, w której jeden podmiot posiada 100% udziałów. Otóż, jednoosobowa spółka z o.o. nie może założyć innej jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością.

Usługa rejestracji spółki z o.o. jest szczególnie zaadresowana do osób, którym zależy na ochronie ich majątku osobistego przed nieprzewidywalnymi zdarzeniami w trakcie prowadzenia biznesu. Z możliwością poniesienia odpowiedzialności odszkodowawczej musi liczyć się nawet najbardziej staranny przedsiębiorca, ponieważ nigdy nie myli się tylko ten, kto nic nie robi. Poza tym, problemy biznesowe mogą powstać w wyniku działania nieuczciwych kontrahentów.

Osoba zatrudniająca pracowników powinna koniecznie prowadzić biznes w formie spółki kapitałowej np. spółki z o.o.

Pracownik nigdy nie będzie pracował z tak bardzo wysoką starannością, jak właściciel, a nawet niekiedy trafi się osoba niezapewniająca odpowiednich standardów.

W przypadku szkody wyrządzonej osobie trzeciej odpowiedzialność ponosi pracodawca, który może dochodzić od pracownika naprawienia szkody tylko do wysokości trzech miesięcznych pensji.

Wyjątkowo w całości, jeśli szkoda została wyrządzona umyślnie, co praktycznie nie jest możliwe do udowodnienia przed sądem.

Dane potrzebne do rejestracji spółki z o.o.

W celu rejestracji spółki w KRS powinniśmy dysponować już na samym początku określonymi danymi.

Dane osobowe wspólników i członków zarządu

Do rejestracji spółki z o.o. w KRS konieczne jest pozyskanie danych osobowych wspólników i członków zarządu tj. imiona, nazwiska, adresy, numery PESEL.

Nazwa i adres spółki

Unikalna nazwa i adres spółki, które są wymagane do rejestracji oraz komunikacji z urzędami i klientami.

Przedmiot działalności (PKD)

Określenie kodów PKD, które definiują zakres działalności gospodarczej spółki, z uwzględnieniem ograniczeń prawnych.

Wysokość kapitału zakładowego

Suma środków finansowych wnoszonych przez wspólników, która stanowi podstawowy kapitał spółki.

Sposób podziału udziałów pomiędzy wspólnikami

Procentowy podział udziałów między wspólników, określający ich prawa i obowiązki w spółce.

Liczba członków zarządu

Liczba osób powołanych do zarządzania spółką, określona w umowie spółki.

Sposób reprezentacji spółki

Określenie, kto i w jaki sposób jest upoważniony do reprezentowania spółki w kontaktach zewnętrznych.

Długość kadencji zarządu

Okres, na jaki członkowie zarządu są powoływani do pełnienia swoich funkcji.

Status spółki w kontekście cudzoziemców

Sprawdzenie, czy spółka spełnia kryteria ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, co jest wymagane przy rejestracji.

Rejestracja spółki z o.o. krok po kroku - z jakich etapów składa się rejestracja

Krok 1

Wybór metody rejestracji

Musisz zdecydować, czy rejestracja spółki będzie przeprowadzona tradycyjnie z udziałem notariusza, co jest wymagane w przypadkach specjalnych umów i obowiązków niepieniężnych dla wspólników, czy też elektronicznie przez system S24, który jest szybszy i prostszy, ale wymaga standardowej formy umowy.

Krok 2

Przygotowanie umowy spółki

Kolejny krok to przygotowanie umowy spółki, na tym etapie należy znać już jej adres, gdyż w treści umowy podaje się jej siedzibę (miejscowość). W systemie S24 umowa ma postać elektroniczną, co ułatwia jej złożenie, podczas gdy w metodzie tradycyjnej jest to akt notarialny, który musi być sporządzony przez notariusza. Nie należy mylić aktu notarialnego z pisemnym dokumentem z podpisami notarialnie poświadczonymi, gdyż są to różne formy prawne.

Krok 3

Sporządzenie oświadczeń i list

W dalszym etapie należy sporządzić oświadczenia, które załącza się do wniosku o wpis do KRS. Należą do nich: oświadczenie o wniesieniu kapitału, lista wspólników, adresy do doręczeń członków zarządu oraz wspólników, a także oświadczenie o tym, czy spółka posiada status cudzoziemca w rozumieniu ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców. Te dokumenty są kluczowe dla prawidłowej rejestracji spółki i muszą być precyzyjnie wypełnione i podpisane.

Krok 4

Określenie właściwego wydziału KRS

Kolejnym krokiem jest ustalenie, gdzie należy zarejestrować spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością, a zatem określenie właściwego wydziału KRS, do którego składa się wniosek o rejestrację. Czynnik decydujący to siedziba spółki. Właściwość miejscowa sądu rejestrowego jest kluczowa, ponieważ nieprawidłowe określenie sądu może wydłużyć proces rejestracji.

Krok 5

Przygotowanie i złożenie wniosku o rejestrację

Ostatni etap to przygotowanie wniosku o rejestrację spółki, który powinien zostać skierowany do właściwego miejscowo sądu. Do wniosku należy załączyć umowę spółki oraz załączniki, o większości z nich wspomniano wyżej, takie jak oświadczenia i listy. Przy rejestracji spółki z o.o. uiszcza się opłatę do KRS. Wszystkie dokumenty muszą być kompletne i prawidłowo wypełnione, aby proces rejestracji przebiegł sprawnie.

Ile kosztuje księgowość dla spółek przez Internet

Pod hasłem rejestracja spółki z o.o. online najczęściej rozumiemy proces zakładania spółki, który następuje przez system S24.

Więcej o rejestracji spółki przez internet

W S24 sama umowa i formularze do rejestracji spółki z o.o. dostępne są w tym systemie. Przed przystąpieniem do procedury wszyscy wspólnicy i członkowie zarządu powinni założyć konta do e-KRS oraz posiadać wymagany podpis elektroniczny – ePUAP, kwalifikowany podpis elektroniczny lub tzw. podpis osobistym.

W S24 umowa spółki jest przygotowywana w systemie elektronicznie, a następnie podpisywana w taki sam sposób. Po przygotowaniu umowy należy wygenerować listę wspólników i oświadczenie o wniesieniu kapitału. Oprócz tego, trzeba załączyć dokumenty zewnętrzne tj. oświadczenie czy spółka jest cudzoziemcem w rozumieniu ustawy o nabywaniu nieruchomości przez cudzoziemców, listę adresów do doręczeń osób reprezentujących spółkę oraz listę adresów do doręczeń wspólników. Wszystkie załączniki powinny zostać podpisane elektronicznie.

Na koniec należy wygenerować w systemie wniosek oraz dołączyć do niego załączniki. Wniosek powinien zostać skierowany do sądu właściwego ze względu na siedzibę spółki, przy jego składaniu uiszcza się elektronicznie opłatę sądową.

alt_stationary_registration

Rejestracja spółki z o.o. stacjonarnie

Nawet, w przypadku zakładania spółki metodą tradycyjną (stacjonarnie) wniosek o jej rejestrację jest składany online przez PRS.

Umowa spółki z o.o. wymaga formy aktu notarialnego, w tym celu wspólnicy muszą udać się do notariusza. Wszystkie załączniki sporządza się poza PRS, są one podobne, jak w systemie S24, z tym, że nie ma konieczności składania oddzielnego oświadczenia o statusie cudzoziemca, gdyż tą informację zaznacza się w elektronicznym formularzu.

Przygotowując wniosek o rejestrację spółki z o.o. nie ma konieczności załączania aktu notarialnego, wystarczy powołać się na jego numer CREWAN.

Ile kosztuje zarejestrowanie sp. z o.o.

Koszt rejestracji spółki z o.o. zależy w głównej mierze od sposobu w jaki ma zostać ona utworzona.

W przypadku S24 jest taniej, chociażby ze względu na brak kosztów aktu notarialnego i niższą opłatę do KRS, która wraz z wpisem do MSiG wynosi 350 z. Natomiast w systemie PRS opłata z ogłoszeniem wynosi 600 zł.

Dodatkowo dojdzie wynagrodzenie osoby, która rejestruje spółkę. Na rynku można spotkać się z usługami bezpłatnej rejestracji spółki przy skorzystaniu z innych usług oferenta.

Taki wariant może być korzystny dla obu stron, pod warunkiem, że spółka zostanie założona przez osobę posiadającą odpowiednią wiedzę i doświadczenie np. będzie to adwokat lub radca prawny specjalizujący się w obsłudze prawnej spółek.

Rejestracja spółki z ograniczoną odpowiedzialnością - co po rejestracji?

Jakie dalsze kroki należy podjąć po rejestracji spółki?

Po rejestracji spółki z o.o. należy złożyć wniosek o wpis do Centralnego Rejestru Beneficjentów Rzeczywistych. Oprócz tego złożyć odpowiednie formularze do urzędu skarbowego tj. NIP 8, UPL-1, VAT – R (gdy spółka ma być vatowcem) oraz PCC-3 (jeśli spółka została zarejestrowana przez S24).

Zgłoszenia do US wymagają rachunki bankowe spółki i miejsca, w których prowadzi działalność.

alt_next_steps

Zobacz co sądzą o nas nasi klienci

Wielu naszych Klientów obsługujemy już od wielu lat, począwszy od samej rejestracji spółki z o.o., przy obopólnym zadowoleniu ze współpracy.

Zobacz wszystkie opinie naszych klientów

5/5

Marcin Mroczka

Rzetelna firma, dzięki której mam spokojną głowę o księgowość swojej spółki. Mam duże szczęście, że zakładając spółkę trafiłem do KDS - teraz z racji na brak dobrze wyszkolonych księgowych na rynku odmawiają przyjmowania kolejnych klientów, w trosce o jakość obsługi obecnych. Bardzo odpowiedzialne i profesjonalne podejście. Co ważne, na pokładzie mają prawników specjalizujących się w spółkach, co pozwoliło nam uniknąć wielu błędów przy zakładaniu firmy. Zdecydowanie polecam współpracę.

5/5

Marcin Mroczka

Rzetelna firma, dzięki której mam spokojną głowę o księgowość swojej spółki. Mam duże szczęście, że zakładając spółkę trafiłem do KDS - teraz z racji na brak dobrze wyszkolonych księgowych na rynku odmawiają przyjmowania kolejnych klientów, w trosce o jakość obsługi obecnych.<br/><br/>Bardzo odpowiedzialne i profesjonalne podejście. Co ważne, na pokładzie mają prawników specjalizujących się w spółkach, co pozwoliło nam uniknąć wielu błędów przy zakładaniu firmy. Zdecydowanie polecam współpracę.

5/5

Marcin Mroczka

Rzetelna firma, dzięki której mam spokojną głowę o księgowość swojej spółki. Mam duże szczęście, że zakładając spółkę trafiłem do KDS - teraz z racji na brak dobrze wyszkolonych księgowych na rynku odmawiają przyjmowania kolejnych klientów, w trosce o jakość obsługi obecnych. Bardzo odpowiedzialne i profesjonalne podejście. Co ważne, na pokładzie mają prawników specjalizujących się w spółkach, co pozwoliło nam uniknąć wielu błędów przy zakładaniu firmy. Zdecydowanie polecam współpracę.

5/5

Marcin Mroczka

Rzetelna firma, dzięki której mam spokojną głowę o księgowość swojej spółki. Mam duże szczęście, że zakładając spółkę trafiłem do KDS - teraz z racji na brak dobrze wyszkolonych księgowych na rynku odmawiają przyjmowania kolejnych klientów, w trosce o jakość obsługi obecnych. Bardzo odpowiedzialne i profesjonalne podejście. Co ważne, na pokładzie mają prawników specjalizujących się w spółkach, co pozwoliło nam uniknąć wielu błędów przy zakładaniu firmy. Zdecydowanie polecam współpracę.

Zapraszamy do współpracy!

Rozwiązania uwzględniające specyfikę prowadzonej działalności w zgodności z prawem.

Księgowość Warszawa KDS Sp. z o.o.

NIP: 527 273 76 97
REGON: 36163581300000
KRS: 0000560030
Kapitał zakładowy: 10 000 zł

Sąd Rejonowy dla m.st. Warszawy w Warszawie, XII Wydział Gospodarczy KRS

Roma Office Center, ul. Nowogrodzka 47 A
00-695 Warszawa
piętro 4
phone Tel.: 22 102 29 61

biuro@ksiegowosc-dla-spolek.pl

© Copyright: ksiegowosc-dla-spolek.pl

Projekt i wdrożenie Webalize